Бджільництво

За редакцією А.І.Черкасової. Видавництво «Урожай», 1989

ЗМІСТ

 

ЛІТЕРАТУРА

 

ВЕБМАЙСТЕР


 

Воскова сировина

З часом стільники в гнізді зазнають змін у зв'язку з тим, що кожна бджола після виходу залишає в комірках кокон і шматочки екскрементів. Світлі стільники поступово стають коричневими, а потім чорними. Крім того, після виведення 10—12 поколінь бджіл комірки зменшуються, робляться тісними, і бджолам доводиться затрачати багато енергії на їх очищення. Заміна старих стільників на нові дає їм можливість займатися іншими операціями.

Для поновлення гнізд, поліпшення їх санітарного стану, одержання меду високої якості і товарного воску щорічно проводять санітарне вибракування непридатних для використання в бджолиному гнізді стільників, вирізують їх з рамок для переробки на віск.

Щорічно на пасіках видаляють не менше 30 % гніздових стільників, на заміну яким бджоли відбудовують нові. Обов'язково вибраковують стільники з слідами проносу, старіші трьох років використання, непросвічувані, з комірками, заповненими цвілою пергою, пошкоджені міллю, гризунами, погано відбудовані.

Beekeeper's textbook

Учебник пчеловода

Учебник пчеловода

Основне вибракування проводять восени і весною, одержуючи основну масу вихідної воскової сировини. Залежно від обраного способу її переробки вибракувані стільники (суш) умовно розподіляють на три сорти. Суш першого сорту біла, жовта, янтарна, просвічується з усіх боків, суха, без перги, залишків меду та інших домішок, не уражена міллю і плісеневими грибами. Восковитість — 75 % і вище. Суш другого сорту темно-янтарна, коричнева, просвічується в денцях, суха, без перги, меду та інших домішок. Восковитість — 55—75 %. Суш третього сорту темно-коричнева, чорна, бура, легка, без меду, не уражена міллю та іншими шкідниками. До неї також належить суш першого і другого сортів, яка містить від 15 до 25 % перги. Восковитість — 40—55 %.

До вихідної воскової сировини належать і стільники з будівельних рамок, воскові язики, забрус (воскові кришечки), зчищення з стінок вулика, планок рамок, сміття з дна вулика. Восковитість — 80—95 %. Вся воскосировина погано зберігається, швидко псується міллю, гризунами і втрачає восковитість. Тому її слід своєчасно переробляти на віск.

На великих бджолопідприємствах воскову сировину переробляють на центральній садибі в спеціально обладнаних цехах або приміщеннях. На невеликих пасіках переробку проводять за допомогою воскотопок або пресів різної конструкції.

При виробництві пасічного воску використовують лише м'яку воду, посуд з некорозуючих матеріалів. Застосовують тривале відстоювання воску в рідкому стані. В разі необхідності його повторно розплавляють, фільтрують через 2— З шари марлі чи іншої тканини, відбілюють під сонячним промінням. Після первинної переробки воскової сировини одержують залишки, які називають пасічною мервою. У виробничих умовах на Гадяцькому воско-вощинному заводі, в майстернях обласних контор бджільництва з неї одержують пресований бджолиний віск, 10—20 % якого використовують при виготовленні вощини, а решту —на виробничі потреби в різних галузях промисловості. Залишки після одержання виробничого бджолиного воску називаються заводською мервою. На екстракційних заводах з неї виготовляють екстракційний бджолиний віск.

Пасічна мерва — цінна воскова сировина. Тому пасічники повинні приділяти належну увагу її збереженню. Відразу після одержання її просушують і, не зволікаючи, здають на заготівельні пункти обласних контор бджільництва. На пасіці зберігати пасічну мерву небажано, тому що вона швидко пошкоджується воскобою міллю, плісеневими грибами, гризунами и втрачає восковитість.

Якість воскової сировини на території України контролюють республіканські стандарти на пасічну (РСТ УРСР 1388—88) і заводську (РСТ УРСР 1387—88) мерву.

Вощина — тонкі воскові листи відповідної величини, з обох боків яких є відбитки, подібні до основ бджолиних комірок. Використовують її для відбудови стільників із заданими розмірами комірок.

Виробництво вощини, яке здійснюють на агрегаті АИВ-100, включає ряд технологічних операцій. Перш за все складають композицію воску. Для цього використовують той, що відповідає вимогам ГОСТ 21179—75 «Віск бджолиний». При необхідності до нього додають 10—20 % виробничого бджолиного воску. Останній очищають сірчаною кислотою. Перед завантаженням віск ретельно перевіряють і вилучають фальсифікований. Потім у заповнену ванну подають гарячу пару під тиском не більше 0,5 атм до повного розплавлення воску. Для збереження якості останнього не допускають у ньому кипіння води. Розплавлену сировину при температурі 75—85° перекачують по трубах через фільтр у стерилізатор. Для фільтрів використовують металеву лужену сітку з комірками 2х2 мм.

Стерилізатори повинні знаходитись в окремих приміщеннях. Найбільш зручні в користуванні, дають менше природної втрати воску парові реактори У-1000 л (індекс 205—2018) з кислостійкої сталі X18Н ЮТ.

Віск обробляють в реакторі протягом 2 год при температурі 127°, тиску 1,5 атм. Після цього по трубах через фільтри його обережно, не допускаючи спінювання, перекачують у відстійник, де витримують, охолоджують до 100° і перекачують в нагромаджувальну, а потім у постачальну ванну. Готують стрічкоутворювальну машину до роботи. Відкривають кран регулятора рівня воску, впускають рідкий віск з постачальної ванни в підбарабанну ванну стрічкоутворювальної машини.

Рівень воску у ній встановлюють краном та гайкою регулятора. Коли в підбарабанній ванні він не дійде 2—3 мм до постачальних барабанів, вмикають машину і пускають один, а згодом і другий барабани. Рівень воску встановлюють такий, щоб барабан був занурений у нього на 2—3 мм.

При роботі на барабан налипає тонкий шар рідкого воску, який застигає на його поверхні. Застиглий віск зрізується ножем пресувальної камери і надходить у приймальну щілину, звідки виходить у вигляді воскової стрічки товщиною 4,5 мм. Після цього відкривають вентилі, пускають воду в барабан та охолоджувальну ванну. Температуру води в останній підтримують на рівні 18—25 °С, а в барабанах— 8—16 °С.

Першу частину воскової стрічки, що виходить з пресувальної камери, обрізують, оскільки вона більш пухка і нерівномірна за товщиною. Після встановлення правильного режиму роботи машини, як правило, стрічка робиться щільною й рівною. Далі вона спрямовується до гладеньких вальців і проходить між ними. Розраховують, щоб швидкість прокату товстої стрічки була синхронною з надходженням її з пресувальної камери і щоб товщина тонкої стрічки на виході становила 1—1,4 мм. Крім того, вона повинна бути гладенькою, з блискучою поверхнею. В такому вигляді її намотують в рулони.

Головним фактором, що впливає на продуктивність машини та якість вощини, є температура води постачальних барабанів.

Для одержання вощини тонку стрічку пропускають через гравірувальні вальці. З прижимного механізму вона надходить на передавальний, де ріжеться на листи відповідного розміру.

Якісні показники вощини повинні відповідати ГОСТ 21180—75 «Вощина».

З вощинного цеху вощину транспортують в окремі, добре вентильовані чисті приміщення, де її витримують протягом 3—5 днів при температурі 20—22 °С. Після перевірки якості вощину упаковують у пачки масою 1—2,5 і 5 кг. Допускається відхилення маси до ±0,1 %. Пачки обгортають папером по ГОСТ 8273—75, на кожному наклеюють етикетку. Транспортну маркіровку виконують за ГОСТ 14192—71.

Зберігають вощину в добре вентильованих приміщеннях, на стелажах, шарами висотою не більше 60 см. Транспортують при температурі не нижче +10 °С і не вище + 30 °С. Слід пам'ятати, що якість вощини залежить від якості пасічного воску, тому пасічники повинні намагатися одержувати лише стандартні воски і своєчасно обмінювати їх на вощину, адже перед постановкою в гнізда вона повинна ще «вилежатися». Відомо, що у міру формування кристалічної структури (30—40 днів) віск і вощина робляться міцнішими. Цей показник зростає, якщо вощину прогрівати на сонці. Для визначення умовної міцності її кладуть на долоню: у доброї вощини ледь опускаються краї листа.

На пасіці вощину зберігають в упаковці, не допускаючи пошкодження гризунами. При мінусових температурах її не перекладають з місця на місце, запобігаючи утворенню мікротріщин, надривів. Перед навощуванням, при появі сірого нальоту, листи прогрівають на сонці або в теплому приміщенні. Прогріту, «вилежану» вощину бджоли добре відбудовують.

 

Учебник пчеловода

 

Заводська технологія вилучення воску з воскосировини, здійснюється за допомогою центрифуг марки ТВ-600-4Н або ФМБ-633К-1 і пресів різної конструкції.

При застосуванні центрифуг здійснюють такі операції: готують центрифуги до роботи згідно з вимогами інструкції; обов'язково всередину ротора вставляють підстилаючу металеву сітку з розміром комірок не більше 5 мм. Крім того, в ротор для поліпшення фільтрації закладають мішок, який заповнюють подрібненою пасічною мервою. Коли ротор набере номінальне число обертів, подають суху пару під тиском 0,30—0,65 кг/см2 до припинення виділення розплавленого воску. При потребі заводську мерву просушують, затарюють в мішки й відправляють в екстракційний цех.

Процес переробки пасічної мерви на пресах складається з таких операцій: закладання сировини в пропарювальні баки, обробка гарячою парою під тиском 1,5— 2,0 атм, проварювання протягом 3—4 год при температурі 120—130 °С. Проварену гарячу мерву закладають шарами в спеціальні місткості. Між шарами воскової сировини кладуть мішковину або солому. Після цього пакет з мервою пресують 1,5 год. За цей час тиск поступово доводять до 8—10 кг/см2, подаючи в пакет пару. Після пресування розбирають пакет, видаляють з мерви мішковину або солому, висушують і затарюють в мішки. Одержаний віск відбілюють сірчаною кислотою.

Послідовність операцій одержання екстракційного воску із заводської мерви екстрагуванням парою бензину така:

підготовка екстрактора до екстрагування. Перед завантаженням мерви його нагрівають до 80°, бензин — до 40°С.

підготовка заводської мерви до екстрагування (подрібнення, просушування та пересипання дренажною соломою) ;

завантаження мерви. Відкривають завантажувальний люк і засипають мерву у верхній резервуар екстрактора для екстрагування. Після цього люк екстрактора герметично закривають;

подача в екстрактор бензину та екстрагування мерви. В екстрактор подають бензин протягом 50 хв при температурі 115—117 °С. Потім знижують температуру і випускають місцелу (розчин воску в бензині) для упарювання в нижній резервуар. Закладену мерву екстрагують 8—9 разів;

упарювання місцели (проводять протягом 4тод). Перші 2 год у випарювачі підтримують температуру 115—120 °С, потім підвищують до 200 °С;

вивантаження шротів і воску. Віск заливають через сітку у ванну і відбілюють. Відходи після екстрагування називають шротами. В них міститься 5—9% воску. Подальшій переробці вони не підлягають;

відбілювання екстракційного воску. В розплавлений віск невеликими порціями при постійному помішуванні додають сірчану кислоту. Всього витрачають 0,5 л кислоти на 220—250 кг воску. Відбілювання триває 3 год при температурі 90—95 °С. Після цього віск розливають у форми, а восковий бруд збирають у ваннах й відправляють в екстракційний цех для повторної переробки.

У республіці виробництвом пресованого воску та вощини 15—20 років тому займалися майже всі обласні контори бджільництва. За останні роки Бджолопромом УРСР проведено велику роботу щодо концентрації виробничої переробки воскової сировини. Нині цим займається Галицький воско-вощинний завод.

Новая конструкция улья разрешает получать мед “из крана” и не беспокоить пчел

 

Учебник пчеловода

Литература по пчеловодству

 

МЁД

В. Д. ЧЕРНИГОВ.

МЁД

Технология получения натурального меда. Химический состав, переработка и хранение. Определение натуральности и качества меда и продуктов пчеловодства. Мед и продукты пчеловодства в питании человека, применение с лечебной и профилактической целью в медицине и ветеринарии.

2-е изд., перераб. и доп.— Мн.: Ураджай, 1992.—93 с.: ил.

 

ТЕХНИКА АМЕРИКАНСКОГО ПЧЕЛОВОДСТВА

X. Н. АБРИКОСОВ. Кандидат сельскохозяйственных наук.

ТЕХНИКА АМЕРИКАНСКОГО ПЧЕЛОВОДСТВА

В книге дана характеристика американского пчеловодства, кратко описана кормовая база, конструкция улья, комплекс методов получения высоких медосборов, опыт США в разрешении вопроса о роении пчёл.

ОГИЗ - Сельхозгиз, Москва. 1946 г.

 

Организация пасек и уход за пчелами

В.А.Нестерводский

Организация пасек и уход за пчелами

В книге рассматриваются вопросы кормовой базы пчел, лучшие системы ульев, уход за пчелами весной и летом, осенние работы на пасеке, зимовка пчел, болезни и вредители пчел и борьба с ними, организация пасеки.

Издательство "Урожай". 1966 год.

 

Чудо-МЕД - вкусный лекарь

Рената Франк

Чудо-МЕД - вкусный лекарь

Вы узнаете: О составе меда и значении его для обмена веществ; О применении меда в здоровом питании; О профилактическом и терапевтическом действии меда. Многочисленные советы по использованию меда помогут справиться с недомоганиями, сбалансировать свой рацион и подружиться с этим чудесным даром природы!

Перевод с немецкого. Харьков. 2007 год.

 

УЛЬИ И ПРИНАДЛЕЖНОСТИ ПЧЕЛОВОДСТВА

Э. БЕРТРАН

УЛЬИ И ПРИНАДЛЕЖНОСТИ ПЧЕЛОВОДСТВА

Издание, пересмотренное по двенадцатому французскому изданию, под редакцией В. С. РАЙНОВСКОГО. С 83 рисунками. С приложением таблицы конструкторских чертежей, ульев, рецептов приготовления медовых вин, водки и уксуса и писем к Э. Бертрану Маргариты Меркадье.

Издательство „МЫСЛЬ". ЛЕНИНГРАД. 1928 год.

 

Здоровье дарит нам пчела

КОРЖ В.Н.

Здоровье дарит нам пчела

Книга посвящена описанию натуральных (нативных) продуктов пчеловодства, а также их целебных и лечебных свойств. В книге приведены практические рекомендации по использованию и правильному хранению пчелопродуктов, народные рецепты для укрепления организма, профилактики и лечения самых распространенных недугов. Все рекомендации и народные рецепты следует использовать только после согласования с лечащим врачом.

2-е изд. — X.: Вировец А.П. «Апостроф», 2012 год.

 

ПЧЕЛИНАЯ АПТЕКА: Все о медолечении и пчелоужалении

Священник Александр Лазебный.

ПЧЕЛИНАЯ АПТЕКА: Все о медолечении и пчелоужалении

Бог создал пчелу во благо человеку, и это удивительное насекомое уже много тысяч лет щедро дарит людям замечательные продукты - мед, воск, маточное молочко, прополис. На страницах этой книги вы найдете рецепты лечения продуктами пчеловодства, а также научно обоснованное описание пчелоужаления - методики лечения с помощью укусов пчел. Самые тяжелые заболевания отступают благодаря этим волшебным средствам. По благословению преосвященнейшего Владимира епископа Почаевского.

Донецк: ООО ПКФ «БАО», 2006 год.

 

Лечение пчелиным мёдом и ядом

Кузьмина К.А.

Лечение пчелиным мёдом и ядом

Книга в доступной форме рассказывает о химическом составе продуктов медоносной пчелы и их действии на организм человека, о применении их с лечебной целью в народной и научной медицине. Описаны методы лечения медом и продуктами пчеловодства  — пчелиным ядом, пергой, маточным молочком, а также пчелиным воском и прополисом. В книге представлены способы определения подлинности меда, его применение в косметологии, противопоказания к применению меда, инструкция по применению пчелоужалений.

К. О-во «Знание» Украины, 1992 год.

 

Ковалев А.М., Таранов Г.Ф., Нуждин А.С. и др. Учебник пчеловода. Изд. 4-е. — М.:"Колос", 1970.

Ковалев А.М., Таранов Г.Ф., Нуждин А.С. и др.

Учебник пчеловода

Книга может служить пособием при подготовке пчеловодов на курсах, а также практическим руководством для зоотехников, агрономов и других специалистов сельского хозяйства. Много полезного в ней найдут и пчеловоды-любители. Книга предназначается в качестве учебника для подготовки пчеловодов в сельских профессионально-технических училищах. В книге содержится 12 таблиц, 8 цветных таблиц и 119 рисунков.

Изд. 4-е. М., «Колос», 1970 год.

 

Ковалев А.М., Нуждин А.С., Полтев В.И., Таранов Г.Ф.. Учебник пчеловода. Изд. 5-е, перераб. и доп. Уч-к для сельск. проф.-техн. училищ. М., «Колос», 1973.

Ковалев А.М., Таранов Г.Ф., Нуждин А.С. и др.

Учебник пчеловода.

Предназначен для подготовки массовых кадров пчеловодов в системе профессионально технического образования. Освещаются: биология пчелиной семьи и селекция пчел; кормовая база пчеловодства и опыление с.-х. культур; пчеловодный инвентарь и пасечные постройки; разведение и содержание пчел; болезни пчел, их профилактика и борьба с ними; хранение и переработка продуктов пчеловодства, экономика и организация пчеловодного хозяйства.

Изд. 5-е, перераб. и доп. М., «Колос», 1973 год.

 

Комиссар А.Д. Высокотемпературная зимовка медоносных пчел, НПП "Лаборатория биотехнологий", Институт зоологии им. И.И.Шмальгаузена  Академии наук Украины, Киев, 1994

Комиссар А.Д.

Высокотемпературная зимовка медоносных пчел

Зимовка — самый ответственный период в жизни пчелиной семьи, о котором мы знаем очень мало. По утверждению автора этой книги практически все наши сложившиеся представления о жизни пчел в зимний период ошибочны или нуждаются в пересмотре. Автор предлагает новые оригинальные высокотемпературные способы зимовки нуклеусов и отводков, позволяющие при минимальных затратах корма сохранять зимой пчел и получать весной интенсивное их развитие.

 Киев: НПП "Лаборатория биотехнологий", Институт зоологии АН Украины, 1994 год.

 

Малаю А. Интенсификация производства меда. — М.: Колос, 1979.

Малаю А.

Интенсификация производства меда

Книга содержит сведения о биологии пчел, способах их кормления и размножения и наиболее эффективных методах повышения их медопродуктивности. Освещается опыт содержания пчел в Румынии, странах Западной Европы и США.

М.: Колос, 1979 год.

 

Озеров А.П. Рациональное двухматочное пчеловождение. К.: Фирма "Валка", 1991.

ОЗЕРОВ А.П.

Рациональное двухматочное пчеловождение

Предлагаемый материал представляет собой всесторонне отработанную технологию с элементами "ноу-хау", позволяющую повысит медосбор в 3-7 раз, улучшить условия содержания пчелосемей, уменьшить затраты средств и труда, а в конечном итоге многократно повышает экономический эффект пчеловодства. Технологическая схема включает в себя четыре запатентованных изобретения автора, а также методику эффективного их использования.

Хозрасчетный центр "АТЕX", 1991 г.

 

Черкасова А.И., Блонская В.Н., Губа П.А. и др. Пчеловодство. К.: "Урожай", 1989. (укр.)

Черкасова А.И. и др.

Пчеловодство

Описаны биологические особенности пчелиной семьи, кормовая база, разведение и содержание пчел, племенная работа в пчеловодстве, пчеловодческий инвентарь и оборудование, пасечные сооружения и механизмы, технология получения продуктов пчеловодства, болезни, вредители пчел и борьба с ними. Приведены экономика и организация пчеловодства. Книга хорошо иллюстрирована. Рассчитана на работников пчеловодства. Может быть полезной пчеловодам-любителям.

Издательство «Урожай», 1989 год.

 

Черкасова А.И. Календарь пасечника. Киев, «Урожай», 1986. (укр.)

Черкасова А.И.

Календарь пасечника

Поскольку в зонах Украины климатические условия различные, работы на пасеке поданы соответственно до условий центральной за размещением зоны — Лесостепи. Имеется ввиду, что весенние работы в степной зоне начинаются ранее, чем в лесостепной, на 10—15 дней, а в зоне Полесья — на 7—10 дней позже. Наращивание пчел на зиму, а также другие осенние работы в южных областях проводятся позже, а в районах Полесья — раньше.

Издательство «Урожай», 1986 год.

 

Мегедь О.Г., Полищук В.П. Пчеловодство. Киев. "Вища школа", 1987. (укр.)

Мегедь О.Г., Полищук В.П.

Пчеловодство

Рассматриваются биология пчелиной семьи, районированные породы пчел, их особенности по использованию медосборов и опылению энтомофильных сельскохозяйственных культур. Описаны пасечное оборудование и инвентарь, приемы содержания и разведения пчел, производство продукции пчеловодства на промышленной основе. Помещены рекомендации по интенсификации пчеловодства путем его специализации и концентрации, планированию. Даны характеристика продуктов пчеловодства, способы их переработки и хранения, а также способы борьбы с болезнями пчел, защиты их от отравления пестицидами.

«Вища школа», 1987 год.

 

Биология медоносной пчелы

В.И.Лебедев, Н.Г.Билаш.

Биология медоносной пчелы

Освещены вопросы происхождения, морфологии, анатомии и физиологии медоносной пчелы, приведены закономерности общественного образа жизни пчелиной семьи как целостной биологической единицы. Даны контрольные вопросы и методики проведения лабораторных работ и практических занятий. Для учащихся техникумов по специальности „Пчеловодство".

М.: Агропромиздат, 1991 год.

 

В.П.Цебро. День за днем на пасеке

В.П.Цебро.

День за днем на пасеке

Автор - пчеловод со стажем более тридцати лет. В настоящее время на его личной пасеке находится 150 пчелиных семей. Ухаживая за пчелами, он ежегодно продает государству от каждой основной семьи по два отводка и получает по 10-15 килограммов товарного меда. Книга знакомит читателя со многими эффективными приемами труда на пасеке. Она будет полезна каждому пчеловоду Северо-Запада нашей страны.

Л.: Лениздат, 1991 год.

 

В.Г.Кашковский. Уход за пчелами в Сибири

Кашковский В.Г.

Уход за пчелами в Сибири

Книга доцента Новосибирского сельскохозяйственного института В. Г. Кашковского "Уход за пчелами в Сибири" - обобщение опыта передовых пчеловодов Сибири и многолетних авторских исследований. Эта технология ухода за пчелами обсуждалась на выездной сессии ВАСХНИЛ и была рекомендована для внедрения на пасеках Алтая, Сибири и Северного Казахстана. При ее применении производительность труда пчеловодов Кемеровской области и Алтайского края возросла в 3 раза, а товарность пасек - в 4 раза.

Западно-Сибирское книжное издательство, 1984 год.

Ви дивились сторінку - Воскова сировина

Наступна сторінка      - Прополіс

Попередня сторінка   - Віск

Повернутися до початку сторінки Воскова сировина